Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o mě v češtině: Ladislava Jančová pochází ze Severní Moravy od Lipníku nad Bečvou z Jezernice, na klavír začala hrát ve svých 4 letech na ZUŠ v Lipníku nad Bečvou /dnešní A. Dvořáka/ pod vedením paní učitelky Marie Mrvové. Vystudovala Konzervatoř P.J.Vejvanovského v Kroměříži pod vedením prof. Zdeňka Muchy a JAMU v Brně pod vedením doc. Jiřího Skovajsy a prof. Inessy Janíčkové /1997-1999/. Ema Gogova ji seznámila s racionálními principy A. Cortota a také ji pomohla během studia na JAMU. Jako stipendistka Socrates - Erasmus se účastnila studia v Holandsku v Enschede na Conservatoriu Hogeschool /1999-2000/,její profesoři byli Marius van Paassen a Pierre Ruhlmann, na Messiaen Academy /2001-2002/Marius van Paassen/

 

Působením na uměleckých školách/ od r. 1999/ Církevní Konzervatoř v Kroměříži,umělecká gymnázia V Brně, ZUŠ Hranice na Moravě/ konzultuje u vynikající klavírní pedagožky prof. Moniky Tugendliebové/, ZUŠ F.X. Richtera Holešov /od roku 2011/. Jako klavíristce a pedagožce ji umožnilo získat zkušenosti k další nastolené cestě. Od r.2007 aktivně komponuje, její skladby jsou věnovány především mladým umělcům. V jejích skladbách jsou také nápady a prvky s náboženskou tématikou, ale objevují se i prvky moderní. Na svých koncertech hraje především skladby romantické a hudbu 20. a 21.století, a také si zařazuje do programu své skladby vlastní.  V klavírní i kompoziční hře byla úspěšná i v nedalekém Amsterdamu, kde byla pozvána sestřičkami sv. Moniky, neboť je zajímala její skladba Easter Night. Byla ubytována na Warmoesstraat několik týdnů, kde žila úplně nahoře a pozorovala z okna malé lidičky na kole, kteří z tak velké výšky nebyli skoro vůbec vidět, cítila se tam jako Bohuslav Martinů, který se narodil na věži. Také měla spoustu koncertů v průběhu roku /2007-2008/  a také si v Amsterdamu natočila  vlastní videoklipy s vlastními skladbami Amsterdam Cats&Dogs in Park /Oncko Grader - natáčel její klavírní skladby v divadle v Amsterdamu/.

V Hranicích na Moravě v Galerii M+M měla také nějaké recitály, se žáky i v sólo provedení, v r. 2007 v průběhu Vánočního období hrála vlastní recitál se svými skladbami v Galerii M+M početnému publiku, kde také povídala o atmosféře Amsterdamu té doby, kterou zažila. Působila také v Belgii, kde hrála i zpívala ve dvou kostelích na varhany a komponovala, spolupracovala se zpěvačkou Carine Viaene a také se sborem. Do Harelbeke ji pozval kněz Paul Becue, se kterým se seznámila na pouti v Medjugorji. 

V Holandsku /r. 2009-2010/

V tomto období jsem také napsala nějakou hudbu a účastnila se jako klavíristka-skladatelka takového zajímavého projektu, a také zahrála a natočila Phantasy Suite na CD/to mi zprostředkoval známý TV kameraman Barry Van der Sluis/.
 Od roku 2011 jsem začala působit v Holešově na Moravě. 
Dne 5. 6. 2020 jsem nabídla mé skladby Knihovně Holešov 
Městská knihovna Holešov /nám. Dr. E. Beneše 17/
Je možné si v této knihovně okopírovat skladby, které nebyly vydány a také zakoupit již vydané klavírní kousky.

 
 

Z uměleckého života

„Hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát…kromě lásky ovšem.“

 

Tuto krásnou větu měla Ladislava Jančová napsanou na pozvánce svého absolventského koncertu na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži /1993/.

V roce 2011 moje kroky /cestovala jsem busem a vlakem/putovaly do Holešova. Přivítala mě příjemná atmosféra na ZUŠ F. X. Richtera, kde jsem dostala šanci působit.

Hned poté jsem byla pozvána na tradiční závěrečný koncert ZUŠ na zámku a zde mě také zaujalo krásné prostředí a prima zážitek z koncertu dětí. Jsem si řekla:“super lidi a děcka“.

A tak to tady začalo. Náš bývalý pan ředitel Jarda Zámečník mě vycházel vstříc, podporoval mě a respektoval, a tak jsem si v roce 2016 v Holešově koupila byt a v létě v roce 2019 konečně… klavír – klasické křídlo.

A jako koníček potřebuje ke svému žití stáj, tak i mě se to Bohu díky podařilo.

.......................................................

V roce 2018 vyhrál konkurz na ředitele ZUŠ Holešov trumpetista Petr Jurášek /kterého také Ladislava Jančová korepetovala při nějakých koncertech i dříve/ ale v průběhu jeho působení na ZUŠ v pozici ředitele jsou některé její umělecké a pedagogické aktivity rušeny a nepodpořeny. 

klavíristka, pedagožka, skladatelka

MgA. Ladislava Jančová

 
Např. v Amsterdamu mě bylo umožněno natočit skladbičky pro děti, Kočičky, Pejsky.... zaujalo mě nádherné město umělců, a protože celý život pracuji i s malými dětmi, tak mě napadlo, že bych jim mohla tu krásnou atmosféru Amsterdamu přiblížit v hudbě,
Jak by si někteří malí chlapci zahráli např. skladbičku "Policemen and horses in Amsterdam". U nás se jen tak po velkoměstě nepromenádovali ve své parádě na koních policajti. 

 /2010 Holandsko Den Dolder /projekt Beeld van geen Droom shadow - Myšlenka na žádný sen společně s umělci Yudi Tajudin a Mella Jaarsma Laďka komponovala a na klavír provedla k filmu stíny lidí. V roce 2012 natáčela opět v Amsterdamu své nové skladby velmi známým televizním producentem Barry van Der Sluis/ natáčel projekty s holandskou královnou Beatrix/,také svou známou píseň Song of Saint Valentine,kterou natočila již v roce 2008 v únoru v Amsterdamu v Holandsku, a pak jsem se dozvěděla, že Barry Van der Sluis si tu píseň neustále přehrával v autě, pořád dokola/tak se mu líbila.

Barry Van der Sluis použil část Phantasy Suite /Improvizace na křesťanskou píseň Kněžna Máje/do filmu o známém holandském lékaři Dr. Meijer, zvláštní, že tento významný holandský lékař si vybral zrovna tuto píseň ke svému životnímu dílu, ze 14 částí, aniž by tušil, že ji zpíváme o Májové u nás v kostele v Jezernici.

S tímto významným holandským lékařem jsem měla možnost se osobně setkat až v roce 2015 v Amsterdamu. 

 

Náhledy fotografií ze složky Fotoalbum 1

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář