Něco o mě v češtině: Ladislava Jančová pochází ze Severní Moravy od Lipníku nad Bečvou z Jezernice, na klavír začala hrát ve svých 4 letech na ZUŠ v Lipníku nad Bečvou /dnešní A. Dvořáka/ pod vedením paní učitelky Marie Mrvové. Vystudovala Konzervatoř P.J.Vejvanovského v Kroměříži pod vedením prof. Zdeňka Muchy a JAMU v Brně pod vedením doc. Jiřího Skovajsy a prof. Inessy Janíčkové /1997-1999/. Ema Gogova ji seznámila s racionálními principy A. Cortota a také ji pomohla během studia na JAMU/a v jejím hudebním vývoji, jí také pomáhalo i více jiných umělců,/ Také u paní profesorky ze Slovenska se mohla naučit také nějaká cvičení z Cortot. Jako stipendistka Socrates - Erasmus se účastnila studia v Holandsku v Enschede na Conservatoriu Hogeschool /1999-2000/,její profesoři byli Marius van Paassen a Pierre Ruhlmann, na Messiaen Academy /2001 jen několik týdnů/Marius van Paassen/.
Působením na uměleckých školách/ od r. 1999/ Církevní Konzervatoř v Kroměříži,umělecká gymnázia V Brně, ZUŠ Hranice na Moravě 2004-2007
/ konzultuje u vynikající klavírní pedagožky prof. Moniky Tugendliebové Ostravská univerzita Fakulta umění a Konzervatoř/,
ZUŠ F.X. Richtera Holešov /od roku 2011-2020/.
Jako klavíristce a pedagožce ji umožnilo získat zkušenosti k další nastolené cestě. Od r.2007 aktivně komponuje, její skladby jsou věnovány především mladým umělcům. V jejích skladbách jsou také nápady a prvky s náboženskou tématikou, ale objevují se i prvky moderní. Na svých koncertech hraje především skladby romantické a hudbu 20. a 21.století, a také si zařazuje do programu své skladby vlastní. V klavírní i kompoziční hře byla úspěšná i v nedalekém Amsterdamu, kde byla pozvána sestřičkami sv. Moniky Warmoestraat Amsterdam, neboť je zajímala její skladba Easter Night. Byla ubytována na Warmoesstraat několik týdnů, kde žila úplně nahoře ve velkém domě, amsterdamském mrakodrapu a pozorovala z okna malé lidičky na kole, kteří z tak velké výšky nebyli skoro vůbec vidět, cítila se tam jako Bohuslav Martinů, který se narodil na věži. Také měla spoustu koncertů v průběhu roku /2007-2008/např. V Shelter city hrávala k snídani k obědu i k večeři...a tak podobně, a také si v Amsterdamu natočila vlastní videoklipy s vlastními skladbami Amsterdam Cats&Dogs in Park /Oncko Grader - natáčel její klavírní skladby v divadle v Amsterdamu/.Také Barry van der Sluis s ní natáčel Song of Valentine, a potom si tu píseň, která se mu líbila, pouštěl v autě pořád ...za sebou mnohokrát.
Také ji zaujaly veřejné improvizace s kolegy v Bimhuis Amsterdam, tzv. Improvizační workshopy pro publikum.
V pěkném sále Ignatiushuis zahrála nějaké koncerty, tzv. lunchconcerty, takové lunchconcerty hrála i v arkezal Conservatorium Hogeschool ENSCHEDE, kde studovala na stáži.
Své klavírní umění i se svými skladbami v průběhu cestování, koncertování prodávala a dávala zadarmo.
Je to báječný způsob spolupráce na poli hudebním doma i v zahraničí.
V Hranicích na Moravě v Galerii M+M měla také nějaké recitály, se žáky i v sólo provedení, v r. 2007 v průběhu Vánočního období hrála vlastní recitál se svými skladbami v Galerii M+M početnému publiku, kde také povídala o atmosféře Amsterdamu té doby, kterou zažila. Působila také v Belgii /Harelbeke/, kde hrála i zpívala ve dvou kostelích na varhany a komponovala, spolupracovala se zpěvačkou Carine Viaene a také se sborem. Do Harelbeke ji pozvali kněz Paul Becue a zpěvačka Carine, se kterými se seznámila na pouti v Medjugorji.
V Holandsku /r. 2009-2010/
Z uměleckého života
„Hudba a poezie jsou na světě to nejkrásnější, co nám život může dát…kromě lásky ovšem.“
Tuto krásnou větu měla Ladislava Jančová napsanou na pozvánce svého absolventského koncertu na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži /1993/.
V roce 2011 moje kroky /cestovala jsem busem a vlakem/putovaly do Holešova. Přivítala mě příjemná atmosféra na ZUŠ F. X. Richtera, kde jsem dostala šanci působit.
Hned poté jsem byla pozvána na tradiční závěrečný koncert ZUŠ na zámku a zde mě také zaujalo krásné prostředí a prima zážitek z koncertu dětí. Jsem si řekla:“super lidi a děcka“.
A tak to tady začalo. Náš bývalý pan ředitel Jarda Zámečník mě vycházel vstříc, podporoval mě a respektoval, a tak jsem si v roce 2016 v Holešově koupila byt a v létě v roce 2019 … klavír – klasické křídlo. Také jsem si pořídila koťátko, s kterým jsem natočila spoustu zajímavých hudebních klipů. V roce 2020 jsem se účastnila virtuální soutěže WCOPA, poslala jsem nějaké mé klipy a za klip Pianist with kitten s kocourem, jsem dostala zlatou medaili v semifinále této světové olympiády v umění v konkurenci 60 zemí světa. Mé klipy můžete volně/ tzn. zadarmo/ shlédnout na youtube.
.......................................................
Na ZUŠ F. X. Richtera v Holešově jsem působila od r. 2011 - 2020.
klavíristka, pedagožka, skladatelka
MgA. Ladislava Jančová
/2010 Holandsko Den Dolder /projekt Beeld van geen Droom shadow - Myšlenka "na žádný sen" společně s umělci Yudi Tajudin a Mella Jaarsma Laďka komponovala a na klavír provedla k filmu stíny lidí. V roce 2012 natáčela opět v Amsterdamu své nové skladby velmi známým televizním producentem Barry van Der Sluis/CD-Oh my Queen/natáčel projekty s holandskou královnou Beatrix/,také svou známou píseň Song of Saint Valentine,kterou natočila již v roce 2008 v únoru v Amsterdamu v Holandsku, a pak jsem se dozvěděla, že Barry Van der Sluis si tu píseň neustále přehrával v autě, pořád dokola/tak se mu líbila.
Barry Van der Sluis použil část Phantasy Suite /Improvizace na křesťanskou píseň Kněžna Máje/do filmu o známém holandském lékaři Dr. Meijer, zvláštní, že tento významný holandský lékař si vybral zrovna tuto píseň ke svému životnímu dílu, ze 14 částí, které si poslechl, aniž by asi tušil, že píseň na motiv Kněžno Máje zpíváme o Májové u nás v kostele v Jezernici.
/Kněžno Máje - jsou to Bavorské litanie/.
Jinak celá suita je hudba Ladislavy Jančové.
Jen v části Peace van Warmoesstraat hned v úvodu... zazní motiv z naší české pohádky Tři oříšky pro Popelku/hudba Karel Svoboda/ skladba se potom rozvíjí v jiných barvách - harmoniích, a tento motiv již ve skladbě nenajdete, již tam není, je tam jen HUDBA LADISLAVY JANČOVÉ.
A motiv známé melodie popelky, je v jedné části uveden jen jako jakási vzpomínka melodie české pohádky, která jaksi vyvstanula v mysli klavíristky, a dále celá skladba již pochází z inspirace jejího hudebního působení v Amsterdamu.
S tímto významným holandským lékařem se měla možnost osobně setkat až v roce 2015 v Amsterdamu.
Náhledy fotografií ze složky Fotoalbum 1